פודקאסט - ג'אז טעם נרכש

הפודקאסט של חברת טון-ליין בנושא ג'אז. יאיר לוינסון ויוני בלייך משוחחים על ג'אז, נותנים המלצות האזנה, דוגמאות חיות מנוגנות ועוד. טון-ליין הוא בית-ספר וירטואלי לנגינה ששם לעצמו כמטרה לעזור לאנשים עסוקים להגשים חלום וללמוד לנגן.


פרק 13 - דיקסי

הפעם נסקור סגנון יחסית מוקדם שמקורו בניו-אורלינס ודרום ארצות הברית. הדיקסי.

בזמנו, הג'אז היתה מוזיקה עממית. כל כך עממית שהלהקות ניגנו את המוזיקה הזו בכל חתונה או לוויה. הנגנים מצאו כלים מכל הבא ליד - בעיקר כלים מערביים כמו כלי נשיפה ותופים, וצעדו איתם ברחבי העיר.

הסגנון הזה הוא מיוחד באופן בו המוזיקה התפתחה בראשית דרכה, הנגנים אילתרו בדרכם המיוחדת שמקורה עוד באפריקה, כמה נגנים בו"ז. הסגנון הזה תרם לעולם את אחד הנגנים שהתחיל את דרכו בדיקסי ומאז השפיע על הג'אז יותר מכל אדם אחר - הלא הוא לואי ארמסטרונג.

הפרק הזה מציג גם חידוש הפקתי שלנו. בעוד עד כה, יאיר הפליא בנגינתו בגיטרה כדי להדגים עקרונות או דוגמאות שונות. הפעם היה זה בלתי אפשרי להעביר את הסגנון הזה שמורכב מלהקות גדולות של נשפנים, תופים וכינורות עם גיטרה אחת. על כן, שילבנו בפרק קטעים והקלטות חפים מזכויות יוצרים שמצאנו.

האזנה נעימה.

לתגובות, הארות ושאלות אנחנו מזמינים את המאזינים לכתוב לנו תגובות בדף הפייסבוק שלנו של טון ליין או לשלוח מיילים. מייל info@tone-line.comפרק 12 - ביבופ

בהמשך לסקירת הסגנונות השונים של הג'אז, הפעם יאיר ויוני משוחחים על אחד הסגנונות הכי חשובים - הביבופ. סגנון עצבני וקשוח להאזנה שלא לדבר על ריקודים. הביבופ טומן בחובו מחאה ותסכול של ציבור דפוק ומקופח. אך בניגוד לסגנונות מחאה אחרים שהיו פופולריים, האומנים של הביבופ בחרו דווקא להתנתק מהפופולריות של הסווינג ולהתמקד בנגינה ואלתור מורכבים על סף הבלתי נסבל. מתוך ההתרה של אילוצי הפופולריות, נולדו אפשרויות ביטוי ויצירה אומנותיות רבות ואפשר לומר שהביבופ הוא נקודת תפנית לטובה, במתן ההזדמנות לנגנים רבים להתבטאות מוזיקלית יוצאת דופן.

האזנה נעימה


Featured Posts
Recent Posts