מתי הגיע הזמן לקנות גיטרה חדשה


אז מתי הזמן הנכון להתקדם, ולקנות כלי טוב יותר? ובעצם, מהן הסיבות לכך שצריך גיטרה טובה יותר ככל שהמתקדמים? ומה בכלל הופך כלי נגינה לטוב יותר?... על כלי נגינה חדשים, משומשים, זולים ויקרים, כל חודש -נדבר על כלי אחר. נתחיל כמובן, מהכלי הפופולרי ביותר.

כמעט כל התלמידים מתחילים מגיטרה קלאסית. הסיבה לכך פשוטה. מיתרי הניילון של הגיטרה רכים יותר מאשר גיטרה חשמלית או אקוסטית, להן מיתרי מתכת, וכך נוח יותר לתלמיד המתחיל לנגן מבלי שיכאבו האצבעות יותר מדי. וממילא רוב הגיטרות "למתחילים" הנקנות במחירים זולים יחסית (עד 600 ש"ח בערך) הן גיטרות קלאסיות, ואלו נוטות להגיע למצב של בלאי בלתי-סביר כעבור שנתיים-שלוש. הגיטרה הבאה שכדאי לקנות תלויה מאוד בסגנון העיקרי שהתלמיד מתעניין בו. מוזיקה קלה, רוק, בלוז, ג'אז, מטאל, קלאסי וכו'. אם התלמיד אוהב מטאל, ורוקנרול, או מה שמכנים "מוזיקת גיטרות" בימינו, מומלץ לעבור לחשמלית כך גם ברוב המקרים שמתעניינים להכנס לעומק מוזיקת הג'אז. אם מדובר בבלוז ומוזיקה קלה ההמלצה היא לעבור לאקוסטית, לה סאונד בהיר ועמוק יותר (ועליה הכי קשה לנגן) ואם ההתעניינות היא דווקא יותר לנגינת רפטואר קלאסי בנוסף למוסיקה קלה, כדאי פשוט להשתדרג לגיטרה קלאסית טובה יותר. גיטרה טובה יותר תתבטא תמיד בעץ איכותי יותר, שמצלצל ומתווך את הצלילים בצורה בהירה וטובה יותר באופן שכל אחד יכול להרגיש בהבדל, ולא רק מוזיקאים. בגיטרה חשמלית יש לקחת בחשבון כמובן גם את הרכיבים החשמליים כמו הפיק-אפים והנובים של הווליום והטון. יש לזכור גם שלגיטרה חשמלית יש מוצר נלווה שאי אפשר בלעדיו: המגבר. גיטרה טובה תמיד תצטרך מגבר איכותי, אם השקענו בגיטרה חשמלית טובה אבל קנינו איתה מגבר, ובכן... מעפן, כמעט שלא נרגיש את ההבדל בסאונד.

מובן שלרוב הגיטריסטים המתקדמים יש בבעלותם את כל סוגי הגיטרות הנזכרות כאן. אבל לא חייבים להיות גיטריסטים מדופלמים כדי ליהנות מיותר מגיטרה אחת. טבעי לחלוטין שתלמיד יחזיק גם בגיטרה קלאסית איכותית וגם בחשמלית, למשל. כל תלמיד שאוהב את הכלי ורוצה לחקור עוד סאונדים וסגנונות (ובלבד שרמתו מאפשרת זאת) מומלץ לו שיעשיר את האוסף ויכבד את עצמו בכך שינגן כרצונו באיזה סטייל וסאונד שמתחשק לו. ומובן מאליו, שברגע שלתלמיד יש את כל סוגי הגיטרות, מתבטלת המגבלה של "מה אי אפשר לנגן". למשל סולואים בצלילים גבוהים (אפשרי רק בחשמלית) או שימוש בכיווני גיטרה אלטרנטיביים (רצוי רק באקוסטית). כך או כך, קניית גיטרה חדשה בדרך כלל גם מגבירה את המוטיבציה לנגן ולהתאמן.

כשחושבים לקנות גיטרה משומשת (כל עוד לא מדובר בגיטרות אספנות או חיפוש קדחתני אחרי סאונד ספציפי שיוצר בשנה מסוימת על ידי חברה כזו אחרת) זה בדרך כלל כדי לחסוך במחיר. במקרים רבים נמצא בשוק הגיטרות יד-שנייה מציאות של ממש, אבל חשוב גם להיזהר. גיטרה מדגם יקר יכולה להמכר במחיר זול יחסית מפני שמצבה לא תקין במאת האחוזים וסבלה מהזנחה. סדקים בעץ, עיקומים בצוואר וכו' יכולים להוביל לבעיות צליל כרוניות. בכל מקרה שהוא - כשחושבים לקנות גיטרה יד שנייה, כדאי להתייעץ עם המורה ועם חברים שמתמצאים, ומומלץ להביא את הגיטרה החדשה\ישנה לסט-אפ אצל מומחה מיד אחרי הקנייה.

חשוב להבהיר גם שיש אחריות אישית המוטלת על כתפי התלמיד לשמירה על גיטרה, כל גיטרה שהיא, אם תטופל היטב, תחזיר אהבה: גיטרה ראוי לה שתהיה רוב היום בתוך קייס ולא חשופה לפגעי מזג האוויר, במיוחד לחות ויובש. מיתרי הגיטרה צריכים להיות מוחלפים אחת לחודשיים - שלושה. בכל סוגי הגיטרות, כשהמיתרים מתבלים, הם מועדים לשלל הפרעות ונוטים לזמזם, לצאת מכיוון גרום לגיטרה להשמע "עמומה". בשעה שמחליפים מיתרים, כדאי גם לנקות ולשמן את צוואר הגיטרה (שימוש בחומרים ייעודיים לכך בלבד!) ומלבד זאת, פעם בשנה - שנתיים, כדאי לקחת את את הגיטרה ל"סט-אפ" אצל מומחה, זהו למעשה מין טיפול עשרת-אלפים שנעשה לגיטרה ומחזירה אותה למצב האופטימלי עבורה.

בכל מצב שהוא, כשחושבים להשתדרג ולקנות גיטרה חדשה תמיד כדאי גם להתייעץ עם המורה, שיכול לתת טיפים והסברים, ובמקרה הטוב גם המלצות ספציפיות בהתחשב בתקציב.

Featured Posts
Recent Posts